اکچوئیتور پنوماتیک ,

menuordersearch
arnafluidpower.com
(0)
(0)
اکچوئیتور پنوماتیک

                                                                                                penumatic actuator

 

اکچوئیتور پنوماتیکی Pneumatic Actuators

 

به آن اکچویتور بادی یا عملگرهای بادی نیز گفته می‌شود،هنگامی که در صنایع مختلف سرعت باز و بست شیر موضوعیت پیدا می‌کند و حساسیت زمانی در کنترل سیال مطرح می‌شود، همین طور هنگامی که به علت تعداد بالای شیر و اکچویتور در یک کارخانه هزینه تأمین این تجهیز به صورت برقی بسیار بالا و هنگفت تمام می‌شود، دیگر عملگر های برقی با تمام مزیت شان کاربرد ندارند و اولین و بهترین گزینه اکچویتورهای پنوماتیک است. این اکچویتور برای کنترل ورودی شیرهای توپی(Ball Valves)، پروانه ای (Butterfly Valves)، ربع گرد (Plug Valves)و   از طریق فشرده سازی هوا و محرک دستی عمل کرده و انرژی بادی را به دو حرکت دورانی و خطی تبدیل می‌کند تا ورودی را کنترل کند. اکچویتور پنوماتیکی را نیز می‌توان به طریق برقی نیز کنترل کنید، کافیست سلونوئید ولوها یا نامور (Solenoid Valve) بر روی این عملگر نصب کنید تا از طریق بوبین ها که دستور 24 ولت یا 220 ولت را به سر بوبین و نامور انتقال و عملیات باد به اکچویتور داده شود. اکچویتور پنوماتیکی کاربردی بسیاری در صنایع پالایشگاهی، پتروشیمی، نفت و گاز، نیروی بخار، مواد غذایی و دارد، چرا که عملگر بادی بیشتر بر روی شیرآلات صنعتی و تجهیزات یک چهارم دور یا Part-Turn نصب می‌شوند. اکچویتورهای بادی  از سایز 32 میلی متر تا 400 میلی متر بوده.این عملگر نسبت به عملگرهای برقی عموماً در صنایعی پیشنهاد می‌شود، که سرعت باز و بسته شدن لحظه ای، قیمت اقتصادی تر، راه اندازی سریع و عدم نیاز به برق مورد نظر است.

 

عملگر بادی به دو دسته تقسیم شده اند که دلیل این تقسیم بندی نوع عملکردشان بر روی انواع شیر است، دسته اول اکچویتور پنوماتیک Double Acting (دبل اکتینگ) و دسته دوم اکچویتور پنوماتیک Single Acting (سینگل اکتینگ) می‌نامند.

عملگر پنوماتیک Single Acting

در صنایع مختلف موقعیت هایی وجود دارد، همیشه یک موقعیت شیر در فرآیند تولید برای اتاق فرمان (DCS) موضوعیت دارد و مهم است. برای مثال بسیاری از شیر ها در فرآیند ها یا همیشه در موقعیت باز هستند ( Normally Open ) و یا در موقعیت بسته ( Normally Close ) هستند، استفاده می‌شود.این شیر ها و موقعیت های مشابه به این مسئله توسط عملگرهای پنوماتیک که تک عملکرد هستند، باز و یا بسته می‌شوند. این اکچویتورهای پنوماتیک که در صنعت با نام سینگل اکتینگ یا عملگر فنر برگشت نامیده می‌شوند سهم بسیار زیادی از کاربرد اکچویتور پنوماتیک را در اختیار دارند.

اکچویتورهای پنوماتیک سینگل اکتینگ در دو طرف خود دارای فنرهایی جهت تک عملکرد شدن خود دارند که این مسئله باعث می‌شود فشار هوا فقط در یک مسیر عمل کرده و ابتدا با غلبه بر نیروی فنرها سپس بر گشتاور لازم برای حرکت استم شیر فائق آمده و شیر را باز یا بسته نماید و به محض از بین رفتن فشار هوا نیروی فنرها دوباره اکچویتور و شیر را به حالت ابتدایی خود بر می‌گرداند.تعداد فنرها در عملگرهای فنر برگشت می‌تواند از 2 عدد تا 12 عدد متغیر باشد که این تعداد مختلف با فشار هوای متفاوت می‌توانند گشتاورهای خروجی متنوعی برای اکچویتور ایجاد کند که جداول گشتاورهای ایجاد شده توسط این عملگرهای فنر برگشت در کاتالوگ اکچویتورهای پنوماتیک آئوموتو موجود است.

 

عملگر پنوماتیک Double Acting

این نوع عملگر بادی در دو عملکرد باز کردن و بستن شیر نیاز به فشار هوای ابزار دقیق برای عملکرد های خود است. این بدان معناست که گشتاور لازم برای حرکت ساقه شیر می‌بایست با فشار هوای وارد شده بر اکچویتور تأمین شود. با توجه به انتخاب اکچویتور بر روی شیر این فشار هوا برای باز کردن و بستن شیر در این عملکرد ( دبل اکتینگ ) می‌تواند از 2 بار تا 8 بار متغیر باشد. هر چه سایز عملگر بر روی شیر با توجه به فشار کارکرد آن بزرگ تر انتخاب شود، حجم هوای بیشتری داخل اکچویتور رفته و گشتاور بیشتری ایجاد می‌کند، برای مثال برای شیر بال ولو سایز 2 اینچ اکچویتور پنوماتیک سایز 75 میلی متر مناسب است. این اکچویتورد طبق جداول کاتالوگ اکچویتور های آئوموتو در فشار هوای 4 بار حدود 40 نیوتون متر گشتاور تولید می‌کند، که این گشتاور برای اکچویتور سایز 83 در فشار هوای 3 بار و حتی کمتر از آن ایجاد می‌شود. این مطلب گواه این نکته است که با بزرگ شدن سایز اکچویتور گشتاور لازم برای باز و بستن شیر در فشار هوای کمتری عملکرد باز و بسته کردن شیر را انجام دهد.

شایان ذکر است که تنها نکته نسبتا منفی این کار بالا رفتن هزینه خرید اکچویتور بزرگتــر است.ولی در طولانی مدت به علت بالا رفتن عمر اکچویتور ها اختلاف خرید اکچویتور سایز بزرگ تر با سایز کوچک تر را مقرون به صرفه می‌کند. با توجه به توضیحات فوق اکچویتور های پنوماتیک دبل اکتینگ آئوموتو از سایز 32 تا 400 موجود و برای نصب بر روی شیر های یک چهارم دور در صنایع مختلف قابل استفاده است.

 

قطعات یدکی اکچویتور پنوماتیک

از نگرانی های خریداران اکچویتور تعمیرات، سرویس و قطعات یدکی عملگرها است، آرنا با داشتن تیم فنی و داشتن انبار بزرگی قطعات یدکی کامل از فنرهای اکچویتورهای پنوماتیک از سایز 42 به بالا و آداپتورهای ستاره ای به مربعی جهت نصب بر روی شیرآلات و سلونوئید ولوها یا نامور (Solenoid Valve) و لیمیت سوییچ های ( limit Switch Box) مناسب برای انوع عملگرهای بادی در تعداد و سایزهای مختلف پشتیبان مشتریان خود است.

نکات کلیدی در زمان خرید اکچویتور پنوماتیکی

  • انتخاب صحیح سایز اکچویتور با توجه به نوع ولو (سایزینگ)

  • کوپلینگ و نصب درست اکچویتور بر روی شیر

  • استفاده از فشار هوای چرب،گرم و تمیز

  • قدرت گشتاور اکچویتور

  • داشتن شیر برقی نامور

  • نیاز به نصب لیمیت سوییچ

  • نیروی هوای لازم برای تغذیه

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

telegraminstagramfacebookaparatmailwhatsup
logo

استان اصفهان-شهرستان اصفهان-شهرک صنایع کارگاهی امیرکبیر-خیابان کار و کارگر جنوبی-روبروی مسجد الله-پلاک184,182
(ایران پور) 09133060969 و 33869415-031
arnafluidpower@gmail.com

گفتگو را شروع کنید
سلام! برای چت بر روی هر کدام از اکانت های پشتیبانان ما که میخواهید کلیک کنید.